Tudnivalók az emelőgépek időszakos vizsgálatáról

Mivel a munkafolyamatok során használt berendezések elhasználódnak, megváltoznak a használati tulajdonságaik, biztonsági berendezéseik meghibásodhatnak, így az üzemeltetésük magasabb kockázatot hordoz magában. Mind a munkáltató és mind a munkavállaló közös érdeke, hogy az adott emelőgép üzembiztos, jó műszaki állapotban legyen. Az egyes géptípusokra szigorú szabályok vonatkoznak, amelyeknek meg kell felelniük a munkavédelmi előírásoknak. Már egyetlen gép, berendezés használatakor kötelező a rendszeres vizsgálatok elvégzése!

Az emelőgép felülvizsgáló szakember által végzett, úgynevezett munkavédelmi szempontú gépvizsgálatok pontosan erre irányulnak. Az időszakos gépvizsgálatok elvégeztetése az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek alapkövetelménye. Ezen felülvizsgálatokat jogszabályok, rendeletek, valamint szabványok határozzák meg, tehát elvégzésük kötelező munkáltatói feladat. A vizsgálatok alkalmával ellenőrizni kell, hogy az emelőgép üzemeltethető-e rendeltetésszerűen és biztonságosan, megfelel-e a gépkönyv és a szabványok előírásainak, azaz működőképes állapotban van-e.

A vizsgálatok során több éves tapasztalattal rendelkező szakértő munkatársaink többek közt kiszűrik az esetleges hibákat, ellenőrzik a gépkönyvet és szabványoknak való megfelelést, illetve azt - ami talán a legfontosabb - hogy rendeltetésszerűen és biztonságosan használható-e a berendezés.

Legfontosabb rendelkező jogszabályok:

  • 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről;

  • 16/2008. (VIII. 30.) NFGM rendelet a gépek biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról;

  • 47/1999. (VIII. 4.) GM rendelet az Emelőgép Biztonsági Szabályzat kiadásáról.

Mit nevezünk emelőgépnek?

A pontos jogszabályi megfogalmazás szerint emelőgépnek nevezzük azt a szakaszos üzemű gépi vagy kézi (emberi erő) meghajtású szerkezetet vagy berendezést, ami közvetlenül vagy segédeszközzel terhet emelni vagy süllyeszteni képes, azt a kiindulási helyzetéből az érkezési helyére továbbítja.

Tehát ebbe a fogalomkörbe tartozik szinte minden olyan gép, amit a napi munkánkhoz használunk, ilyenek például a daruk, a targoncák, az elektromos emelők, az emelőhátfali berendezések, stb.

Milyen vizsgálatokat különböztetünk meg emelőgépek esetében?

  • üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
  • időszakos biztonsági felülvizsgálat;
  • szerkezeti vizsgálat; valamint
  • fővizsgálat.

Mi határozza meg a vizsgálatok gyakoriságát?

Az emelőgépek esetében a vizsgálati csoportszám alapján határozzák meg, hogy milyen időközönként kell szerkezeti-, illetve fővizsgálatot végezni. A vizsgálati csoportszámot az üzembehelyezéskor kell meghatározni és az üzembe helyezési jegyzőkönyvben, valamint a kísérődokumentációban fel kell tüntetni. Ha a targonca üzemeltetési körülményei változnak, felül kell vizsgálni és szükség szerint módosítani kell a vizsgálati csoportszámot. A vizsgálati csoportszám határozza meg a vizsgálati ciklust. A vizsgálati csoportszám meghatározása a működésidő-fokozat és a terhelésfokozat szerint történik.

Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot a vizsgálati csoportszámtól függetlenül legalább ötévenként, vagy az emelőgép környezetének megváltozásakor (például a kiszolgált technológia megváltozása) kell elvégezni.

Szerkezeti vizsgálat

A szerkezeti vizsgálat során vizsgálni kell, hogy nincs-e az emelőgép szerkezeti elemein veszélyes helyzet, károsodást előidéző, a teherbíró képességet befolyásoló vagy a működőképességet gátló sérülés, kopás, maradó alakváltozás, vagy egyéb rendellenesség, valamint a biztonsági berendezések és a fontos szerkezetek rendeltetésszerűen működnek-e. A szerkezeti vizsgálatot megbontás nélküli állapotban és üresjárati működéskor kell elvégezni. Ha a vizsgálat kétséget vet fel, akkor a névleges terheléssel is le kell végezni.

Szerkezeti vizsgálat gyakorisága az üzemi csoportszámok alapján lehet: 3, 4, 6, 7, 8 hónap.

Fővizsgálat

Az egyik legfontosabb és legösszetettebb felülvizsgálói feladat. A fővizsgálat során a szerkezeti vizsgálat előírásain kívül vizsgálni kell az emelőgép műszaki állapotát, rendeltetésszerű üzemeltetését, fő műszaki jellemzőit. Fővizsgálatkor ellenőrizni kell a vizsgálati csoportszám megfelelőségét, a korábbi vizsgálatkor feltárt hibák kijavítását és a hiányosságok felszámolását. A fővizsgálat magába foglalja a szerkezeti vizsgálatot, ezért a fővizsgálat egyben szerkezeti vizsgálat is.

Fővizsgálati gyakorisága az üzemi csoportszámok alapján lehet: 9, 12, 18, 21, 24 hónap.

Időszakos biztonsági felülvizsgálat

Az időszakos biztonsági felülvizsgálat tulajdon képen munkavédelmi- és műszaki szempontú vizsgálat, melyet az üzembe helyezéstől kezdve 5 évenként el kell végeztetni. A biztonsági felülvizsgálat nem egyenértékű sem a fővizsgálattal, sem a szerkezeti vizsgálattal. Az időszakos biztonsági felülvizsgálattal egyidőben el kell végezni a fővizsgálatot is, amely után a fő- és szerkezeti vizsgálatok időpontjait újra meg kell határozni.

Milyen dokumentálási szabályok vonatoznak a vizsgálatokra?

Minden vizsgálatról jegyzőkönyvet kell készíttetni. Ha az időszakos biztonsági felülvizsgálatot a fő- vagy szerkezeti vizsgálattal együtt végzik, akkor annak eredményét vagy külön jegyzőkönyvben, vagy a jegyzőkönyvön belül külön fejezetben kell ismertetni. A vizsgálatok elvégzését az emelőgép üzemviteli dokumentumába kell bejegyzeni, hivatkozva a vizsgálatról készült jegyzőkönyv, mérési napló vagy egyéb dokumentum azonosító jelzetére. A vizsgálatok megállapításait és eredményét tartalmazó írásbeli anyagokat és dokumentumokat a targonca kísérődokumentációjának mellékleteként meg kell őrizni. A vizsgálati jegyzőkönyvet csatolni kell az emelőgép dokumentációjához.

Legyen szó bármilyen veszélyes és nem veszélyes gépről, a munkavédelmi törvényben előírtaknak megfelelően rendkívül fontos azok rendszeres vizsgálata, karbantartása, hogy elkerülhetőek legyenek a munkahelyi balesetek.

Vállaljuk - eseti megrendeléssel, vagy akár folyamatos megbízási szerződés keretében - az emelőgépek, munkaeszközök és berendezések szükséges és időszerű vizsgálatainak elvégzését!

Levesszük a terhet a válláról!

Folyamatos megbízási szerződéskötés esetén nem kell többé Önnek figyelnie a határidőkre, mi beütemezzük a felülvizsgálatokat és amikor az időszerűvé válik jelentkezünk Önnél, hogy elvégezhessük a jogszabályban előírt kötelező vizsgálatokat!


Amennyiben szeretne egyedi ajánlatot kapni gépvizsgálati szolgáltatásunkra vonatkozóan, vagy további kérdése merült fel, kérjük az alábbi elérhetőségek egyikén jelezze felénk.

Telefonszám: +36 20 388 2730

E-mail-cím: ertekesites@ergonom.hu

Ajándékunk van az Ön számára!

Híreink

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni. Részletek

Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja

Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek

Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!

Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek

Blog

Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai

A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek

Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek

Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek

Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága

Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek