Gépvizsgálatok, munkakörnyezeti mérések
Gépvizsgálatok
Számos területen gépek, berendezések és munkaeszközök segítségét vesszük igénybe, azonban mechanikai berendezések lévén sok hibaforrás is felmerülhet a használatuk során. Így kötelező ezeknek a munkaeszközöknek, berendezéseknek a rendszeres felülvizsgálata, ellenőrzése.
Szigorú szabályok vonatkoznak a különböző, munkához szükséges géptípusokra, amelyeknek meg kell felelniük a munkavédelmi előírásoknak. Ezért azoknál a vállalkozásoknál, cégeknél, amelyeknél akár csak egyetlen gép is működik, az előírásoknak megfelelően kötelező rendszeres vizsgálatokat végezni.
Nem mindegy azonban, hogy milyen típusú gépről van szó, hiszen másfajta szabályozás vonatkozik a „veszélyes” vagy a „nem veszélyes gépekre”, továbbá külön kategóriát képeznek például az „emelőgépek”.
Több éves tapasztalattal rendelkező szakemberekből álló csapatunk vállalja a különböző munkaeszközök, gépek és berendezések (mint például emelőgépek, önjáró daruk, járműdaruk, targoncák, járműemelők, hátfalak, csápos emelők, emelőkosarak) jogszabályokban, szabványokban előírt felülvizsgálatainak elvégzését.
A vizsgálatok során szakértő munkatársaink többek közt kiszűrik az esetleges hibákat, ellenőrzik a gépkönyvet és szabványoknak való megfelelést, illetve azt - ami talán a legfontosabb - hogy rendeltetésszerűen és biztonságosan használható-e a berendezés.
Általunk végzett gépvizsgálatok
Emelőgép vizsgálatok:
- üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
- időszakos biztonsági felülvizsgálat;
- szerkezeti vizsgálat;
- fővizsgálat.
Egyéb emelőeszközök, rakodógépek, traktorok vizsgálatai:
- üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
- időszakos biztonsági felülvizsgálat.
Faipari gépek vizsgálatai:
- üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
- időszakos biztonsági felülvizsgálat.
Fémipari gépek vizsgálatai:
- üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
- időszakos biztonsági felülvizsgálat.
Műanyagiparban használatos gépek vizsgálatai:
- üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
- időszakos biztonsági felülvizsgálat.
Élelmiszer- és húsiparban használatos gépek vizsgálatai:
- üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
- időszakos biztonsági felülvizsgálat.
Egyéb gépek vizsgálatai:
- üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
- időszakos biztonsági felülvizsgálat;
- időszakos ellenőrző vizsgálat.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK - GYIK
Mitől minősül veszélyesnek egy gép?
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 87. §-a kimondja, hogy: „veszélyes az a létesítmény, munkaeszköz, anyag/keverék, munkafolyamat, technológia (beleértve a fizikai, biológiai, kémiai kóroki tényezők expozíciójával járó tevékenységeket is), amelynél a munkavállalók egészsége, testi épsége, biztonsága megfelelő védelem hiányában károsító hatásnak lehet kitéve”.
Honnan tudható meg, hogy egy adott gép „veszélyes” kategóriába tartozik-e?
Az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet részletesen kifejti, hogy pontosan mely gépek minősülnek veszélyesnek. Ilyen például a faipari fűrészgép, marógép vagy gyalugép, a műanyag-feldolgozó fröccsöntőgép vagy formázóprés, a gépi hajtású emelőtargoncák vagy a járműemelők.
Ki végezheti a kötelezően előírt vizsgálatokat?
A munkavédelmi törvény előírja, hogy a biztonságos műszaki állapot megőrzése érdekében időszakos biztonsági felülvizsgálat alá kell vonni a gépeket.
Ezt a törvény alapján:
- szakirányú képzettséggel és munkavédelmi szakképzettséggel rendelkező személy; vagy
- külön jogszabályban erre feljogosított személy; illetve
- erre akkreditált intézmény végezheti.
Míg a veszélyes technológia vizsgálatát:
- szakirányú munkabiztonsági szakértői engedéllyel rendelkező személy végezheti.
Mit kell tudni az emelőgépek vizsgálatáról?
Vizsgálatoknak kell alávetni az „emelőgépeket”, amelyekre másfajta szabályozás vonatkozik, mint az „egyéb gépekre”. E szerint szükséges:
- üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
- időszakos biztonsági felülvizsgálat;
- szerkezeti vizsgálat; valamint
- fővizsgálat.
Szigorú szabályok vonatkoznak arra is, hogy egyáltalán kik jogosultak a fentiek elvégzésére, hiszen az emelőgépek esetében e téren is jelentős különbségek vannak. Így például
- az emelőgép időszakos biztonsági felülvizsgálatára az emelőgépszakértő jogosult;
- a fővizsgálatára - kivéve az 1000 kg-nál nagyobb névleges teherbírású emelőgépnél és ahol a kezelői munkahely 1,5 m-nél magasabbra emelhető - és szerkezeti vizsgálatára emelőgép-ügyintéző;
- csak a szerkezeti vizsgálatára pedig emelőgép-vizsgáló is jogosult.
Ezeket a vizsgálatokat elvégezheti még akár akkreditált vizsgálólaboratórium is.
A vizsgálatok gyakoriságát mi határozza meg?
Az „emelőgépek” esetében a vizsgálati csoportszám alapján határozzák meg, hogy milyen időközönként kell szerkezeti-, illetve fővizsgálatot végezni.
Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot a vizsgálati csoportszámtól függetlenül legalább ötévenként, vagy az emelőgép környezetének megváltozásakor (például a kiszolgált technológia megváltozása) kell elvégezni.
Legyen szó bármilyen veszélyes és nem veszélyes gépről, a munkavédelmi törvényben előírtaknak megfelelően rendkívül fontos azok rendszeres vizsgálata, karbantartása, hogy elkerülhetőek legyenek a munkahelyi balesetek.
Az emelőgépek időszakos vizsgálatával kapcsolatos hasznos tudnivalókról IDE KATTINTVA olvashat!
Vállaljuk - eseti megrendeléssel, vagy akár folyamatos megbízási szerződés keretében - az emelőgépek, munkaeszközök és berendezések szükséges és időszerű vizsgálatainak elvégzését!
Levesszük a terhet a válláról!
Folyamatos megbízási szerződéskötés esetén nem kell többé Önnek figyelnie a határidőkre, mi beütemezzük a felülvizsgálatokat és amikor az időszerűvé válik jelentkezünk Önnél, hogy elvégezhessük a jogszabályban előírt kötelező vizsgálatokat!
Amennyiben szeretne egyedi ajánlatot kapni gépvizsgálati szolgáltatásunkra vonatkozóan, vagy további kérdése merült fel, kérjük az alábbi elérhetőségek egyikén jelezze felénk.
Telefonszám: +36 20 388 2730
E-mail-cím: ertekesites@ergonom.hu
Híreink
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!
Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek
Blog
Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai
A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek
Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek
Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek
Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága
Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek