Munkabaleset, üzemi baleset - tudja, mi a különbség?

Mit takarnak a fogalmak? Jelentésük ugyanaz, vagy ha nem, van-e közöttük valamilyen kapcsolat? Sokszor felmerül a kérdés, megpróbáljuk elmagyarázni.

A két fogalmat két külön jogszabályban találjuk meg.

A munkabaleset fogalma a munkavédelmi törvényben, az üzemi baleset fogalma pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásokról szóló törvényben található. A fogalmak részben fedik egymást, de más a vonatkozásuk. A munkabaleset a munkavédelem körében szabályozza a munkával kapcsolatos baleseteket, sérüléseket, az üzemi baleset pedig annak meghatározására szolgál, hogy milyen munkához kapcsolódó balesetek esetén jogosult valaki baleseti ellátásra.

Munkabaleset: az a baleset, amely a munkavállalót a szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, annak helyétől és időpontjától és a munkavállaló (sérült) közrehatásának mértékétől függetlenül. A munkavégzéssel összefüggésben következik be a baleset, ha a munkavállalót a foglalkozás körében végzett munkához kapcsolódó közlekedés, anyagvételezés, anyagmozgatás, tisztálkodás, szervezett üzemi étkeztetés, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás és a munkáltató által nyújtott egyéb szolgáltatás stb. igénybevétele során éri.

Üzemi baleset az a baleset, amely a biztosítottat a foglalkozása körében végzett munka közben vagy azzal összefüggésben éri. Üzeminek minősül az a baleset is, amelyet a biztosított munkába vagy onnan lakására (szállására) menet közben szenved el (a továbbiakban: úti baleset).

Először tisztáznunk kell, hogy mit tekintünk általában balesetnek. A baleset az emberi szervezetet ért olyan egyszeri külső hatás, amely a sérült akaratától függetlenül, hirtelen vagy aránylag rövid idő alatt következik be és sérülést, mérgezést vagy más (testi, lelki) egészségkárosodást, illetőleg halált okoz.

A fogalomban szerepel három fontos elem:

egyszeri külső hatás: ez azt jelenti, hogy az eset bekövetkezéséhez mi vezetett. Ha valaki megbotlik és elesik és eltöri a kezét, ott a megbotlásának a következménye a kézsérülése. Ha rosszul lesz és azért esik el, akkor az elesése egy belső okra vezethető vissza. Itt azonban meg kell jegyezni, hogy ha a komolyabb sérülés azért következik be, mert a munkáltató elmulasztott valamilyen intézkedést megtenni, pl. ott, ahol biztosítani kellett volna leesés ellen védőkorlátot, és a munkavállaló leesik valahonnan a rosszulléte miatt, akkor a külső hatásnak van jelentősége.

sérült akaratától függetlenül: Ha szándékosan elvágja a kezét, azért, hogy betegállományba kerüljön, akkor az nem független a sérülttől. A sérült akaratától függetlenség arra vonatkozik, hogy a sérültnek nem irányul arra a szándéka, hogy kárt tegyen magában, azonban ebben az esetben nincs jelentősége a sérült közrehatásának (pl. szabályellenes munkavégzés, figyelmetlenség)

hirtelen vagy aránylag rövid idő alatt következik be: ha a munkavállaló veszélyes anyagot használ a munkája során, és annak hatására hosszú idő után egészségkárosodása alakul ki, ott nem beszélhetünk arról, hogy hirtelen alakult ki, ezért az nem baleset, hanem foglalkozási megbetegedés, de ha a veszélyes anyag hatására hirtelen alakul ki rosszullét, mérgezés, akkor az baleset lesz.

Ahhoz, hogy a baleset munkabaleset is legyen, ahhoz további feltételeknek is meg kell felelni. A balesetnek szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben kell bekövetkeznie, függetlenül annak helyétől és idejétől, vagyis nem a háztartásban, a hétvégi kertben vagy sportolás közben. Ahogy korábban írtuk, a munkabaleset vagy munkával összefüggő baleset esetén nincs annak jelentősége, hogy a baleset bekövetkezéséhez milyen módon járult hozzá a munkavállaló, vagyis az is munkabaleset, ha az azért következik be, mert ittas volt.

Itt kapcsolódik a munkabalesethez az üzemi baleset, vagyis annak a meghatározása, hogy a munkabaleset bekövetkezése után ki kaphat baleseti ellátást. A munkabalesetet nem lehet üzemi baleseteknek nyilvánítani akkor, ha sérült részben vagy egészben a balesetet szenvedett biztosított alkohol vagy kábítószer általi - igazolt - befolyásoltsága miatt következett be, ha munkahelyi rendbontás következménye, ha nem a munkahelyi feladatokhoz nem tartozó, engedély nélküli munkát végzett, vagy az orvosi segítség igénybevételével, illetőleg a baleset bejelentésével szándékosan késlekedett.

Folyamatos munkabiztonsági és tűzvédelmi szolgáltatásokra vonatkozó szerződéssel rendelkező ügyfeleinknek - az eset megismerése után - egyeztetést követően vállaljuk a munkahelyi balesetek kivizsgálását.

Amennyiben nem rendelkezik ilyen szerződéssel és szeretné, hogy mi lássuk el ezen feladatokat, akkor jelezze részünkre ajánlatkérési igényét az alábbi elérhetőségeink egyikén.

Telefonszám: +36 20 388 2730

E-mail cím: ertekesites@ergonom.hu

 

Ajándékunk van az Ön számára!

Híreink

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni. Részletek

Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja

Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek

Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!

Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek

Blog

Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek

Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek

Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága

Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek

Karácsonyi tűzmegelőzés

Fontos, hogy az ünnepi készülődés forgatagában se feledkezzünk meg a biztonságunkról és gondoskodjunk a tűzesetek megelőzéséről. Azok, akik alábbi tanácsokat megfogadják, biztosan nem kell, hogy „vendégül” lássák a tűzoltókat az ünnepek alatt. Részletek