Blog bejegyzések
Munkahelyi elsősegély
A munkáltatónak a munkahelyen – jellegének, elhelyezkedésének, a veszélyforrásoknak, a munkavállalók létszámának, a munkavégzésből és a munkakörnyezetből származó hatások és egészségkárosító kóroki tényezők figyelembevételének, valamint a munka szervezésének megfelelően – biztosítani kell a munkahelyi elsősegélynyújtás tárgyi, személyi és szervezési feltételeit. ennek keretében minden munkahelyen és műszakban a tevékenység és a munkafolyamatok veszélyességétől, illetve az ott dolgozók számától függően kialakított elsősegélynyújtó felszerelést vagy mentődobozt és a munkavállalók közül kiképzett, elsősegélynyújtásra kijelölt személy jelenlétét kell biztosítani.
A szükséges feltételeket a munkavédelmi kockázatértékelés alapján kell meghatározni. A kockázatértékelés során figyelembe kell venni az egyes műszakokban dolgozók számát, a dolgozók nemét, a munkahelyek területi egységeit (1 percen belül elérhető legyen az elsősegély-felszerelés), dolgozók jellemző életkorát, az elsősegélynyújtó helyiségek akadálymentes, gyors megközelíthetőségét a sürgősségi ellátók részére és az egyedi veszélyforrások jelenlétét (pl. magasfeszültség, savak- lúgok jelenléte, veszélyes gépek stb.)
Javasolt jelenleg a munkahelyi elsősegély felszerelés meghatározására a korábbi jogszabályok iránymutatását figyelembe venni.
A munkahelyi elsősegély-felszerelés tekintetében iránymutató rendelkezés a visszavont MSZ 13553 szabvány. A szabvány a mentőládák tartalmát az ellátott munkavállalói létszám alapján csoportosítja (30 főig, 31-50 fő, 50.100 fő, 101-200 fő), és általános elsősegély feladatokra alkalmas tartalommal rendelkezik. A kockázatértékelés alapján ezeket célszerű kiegészíteni olyan eszközökkel, amelyek speciális munkafolyamatoknál előforduló egyes sérülések ellátására is alkalmas, pl. égési sérülések ellátására szolgáló kötszer vagy zselé, szemsérülés ellátására alkalmas szemöblítő folyadék, kihűlés elleni védelmet nyújtó takaró vagy izolációs fólia, kisebb idegen test eltávolítására alkalmas csipesz.
A felszerelés tartalmát rendszeresen ellenőrizni kell, és a fogyást pótolni, a lejárt szavatosságú felszereléseket, anyagokat cserélni kell, ehhez segítséget jelent dobozon belül elhelyezett lista.
Az elsősegély –felszerelést jól látható és mindenki által könnyen elérhető helyen kell elhelyezni, és a megtalálási helyüket nyilakkal és is piktogramokkal (zöld négyzetben fehér kereszt) kell jelölni. Egy vagy több elsősegélynyújtásra szolgáló – hordággyal is könnyen megközelíthető – helyiséget kell biztosítani ott, ahol a helyiségek mérete, a végzett tevékenység jellege és a balesetek gyakorisága ezt indokolja. Olyan munkahelyeken, ahol fennáll az áramütés veszélye, a munkavállalók jelentős arányban 50 év feletti korosztályba tartoznak, munkavállalói létszám magas (50 főt meghaladó létszám) célszerű automata/félautomata defibrillátort is elhelyezni.
Az elsősegélynyújtó helyen legyen ivóvíz minőségű víz, kézfertőtlenítő, és papírtörlő, és telefon, és ki kell függeszteni az elsősegélynyújtáshoz értesíthető orvos vagy egészségügyi intézmények telefonszámát és címjegyzékét.
Fontos tudni, hogy a jogosítványhoz szükséges alapszintű elsősegélynyújtó vizsga nem elegendő a munkahelyi elsősegélynyújtóknak, ezért nekik, arra feljogosított szervezet általi képzés szükséges, amelyről tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány alapján jelöli ki és ad megbízást a munkáltató az elsősegélynyújtási feladatra, akiknek a nevét és telefonszámát az elsősegélyhelyen táblán ki kell helyezni műszakokra bontva.
Amennyiben a fenti összegzés alapján hiányérzete támadt a cégénél történő, jelenlegi intézkedéseikkel kapcsolatban és szeretné biztonságban tudni a cége működését, akkor kérjen tőlünk egyedi árajánlatot, munkabiztonsági, tűzvédelmi, környezetvédelmi, vagy akár foglalkozás-egészségügyi szolgáltatásra!
Híreink
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!
Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek
Blog
Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai
A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek
Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek
Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek
Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága
Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek